عینک پلاریزه چیست ؟

عینک پلاریزه چیست ؟

ممکن است در رابطه با عینک های پلاریزه شنیده و کنجکاو باشید تا در رابطه با کاربرد این عینک ها و عملکرد آن ها اطلاعاتی داشته باشید، این مقاله اطلاعات مورد نظر شما را در اختیارتان قرار خواهد داد.

محبوبیت این نوع از عینک ها در میان افرادی که مدت زمان نسبتاً طولانی را در کنار آب سپری می کنند بیشتر از سایرین است، زیرا موجب کاهش نور بازتاب شده از سطح آب می گردد. لنزهای پلاریزه به کار رفته در این نوع عینک ها بسیار بهتر از سایر عینک ها این نور خیره کننده را مسدود نموده و قادر به فراهم نمودن دید عمقی بهتری از زیر سطح آب می باشند.

کاربردهای عینک آفتابی پلاریزه چیست؟

باید بگوییم که کاربرد عینک پلاریزه تنها برای افردی که بیشتر وقت خود را در کنار ساحل گذرانده و علاقه زیادی به ماهیگیری و قایقرانی هستند نبوده و تمامی افرادی که چشمان شان به نور بازتاب شده خیره کننده حساس بوده و به همین دلیل احساس ناراحتی می کنند، می توانند از لنز های پلاریزه استفاده کنند.

عینک آفتابی پلاریزه به دلیل تاثیر بسزایی که در کاهش میزان نورهای منعکس شده از سطوح براق و سطح جاده ها دارند، به رانندگان کمک زیادی می نمایند.

همچنین اشخاصی همچون کسانی که عمل جراحی آب مروارید داشته و به نور حساس می باشند، می توانند از عینک های پلاریزه بهره بگیرند.

نحوه عملکرد لنزهای پلاریزه

نور خورشید در همه جهت ها پخش می گردد ولی هنگام برخورد به سطوح مسطح تمایل دارد بعد از بازتاب، به شکل پلاریزه در آید.

پلاریزه به معنی بازتاب در یک جهت مشترک می باشد که معمولاً به طور افقی بوده و به همین دلیل موجب ایجاد نور آزاردهنده شدیدی می شود که دارای درخشندگی بسیار زیادی بوده(glare ) و در برخی از موارد موجب افت دید افراد خواهد شد.

لنزهای پلاریزه به دلیل داشتن خاصیت فیلتر نور در جهات خاص، از عبور نور شدید منعکس شده جلوگیری نموده و به دلیل کاهش تابش (glare )، از میزان ناراحتی اشخاص کم می کنند.

این نوع از عینک ها، انتخاب بسیار مناسبی برای اشخاص بالای 40 سال که به سپری نمودن زمان زیای در خارج از منزل می پردازند، می باشند.

لنز پلاریزه دارای ویژگی هایی است که می توان آن ها را با لنز های فتوکرومیک ترکیب کرده و برای اشخاصی که نیاز به استفاده از عینک طبی دارند استفاده کرد که موجب بهبود قابل توجه کیفیت دید خواهد شد .

همچنین می توان با اضافه نمودن پوشش آنتی رفلکس بر روی سطح پشتی لنز، از انعکاس نورهایی که به شیشه عینک تابیده شده بر روی چشم جلوگیری کرده و به این ترتیب موجب راحتی بیشتر شخص شد.

استفاده از لنزهای پلاریزه به چه کسانی پیشنهاد نمی شود؟

لنزهای پلاریزه موجب راحتی دید بیشتری می شوند اما در موارد زیر توصیه نمی شوند:

 • اسکی روی برف: در هنگام اسکی نمودن افراد به منظور ادامه مسیر و جهت یابی باید نواحی روشن ناشی از انعکاس نور را ببینند.
 • مشاهده صفحه نمایش: لنزهای پلاریز موجب کاهش کیفیت تصاویر نمایش داده شده توسط دستگاه های خودپرداز بانک یا ATM ، پمپ های گاز پمپ بنزین و صفحه نمایش های کریستال مایع یا LCD می شوند.

همچنین باید بگوییم این امکان وجود دارد که مشاهده صفحه نمایش تلفن همراه با لنزهای پلاریزه مشکل تر باشد و خلبان ها برای مشاهده صفحه نمایش ال سی دی موجود در پانل ابزار با مشکل مواجه شوند.

فهرست مزایای عینک های پلاریزه :

 • عینک های پلاریزه می توانند راحتی بینایی شما را تقویت کنند
 • عینک های پلاریزه وضوح و کنتراست بینایی را افزایش می دهند
 • عینک های پلاریزه می توانند تاثیر مضر UVA / UVB را کاهش دهند
 • عینک های پلاریزه ، دیدن زیر سطح آب را آسان تر می کنند
 • عینک های پلاریزه میزان فشار چشم و عضلات اطراف چشم را کاهش می دهند
 • عینک های پلاریزه در سایه نیز کارایی خود را دارند
 • عینک های پلاریزه در ماه های زمستان بسیار خوب کار می کنند
 • عینک های پلاریزه برای همه افراد کاربرد دارد
 • عینک های پلاریزه می توانند تنوع رنگی زیبایی اینجاد کنند

اشتراک گذاری