چگونه از کفش ایمنی مراقبت کنیم
چگونه از کفش ایمنی مراقبت کنیم؟

چگونه از کفش ایمنی مراقبت کنیم؟

تعمیر و نگهداری روزانه کفش‌ها کار آسانی می‌باشد و هر کسی می‌تواند خود به تنهایی این کار را انجام دهد. بهترین راه برای افزایش چشمگیر طول عمر و کارایی کفش، تمیز کردن روزانه ی آن‌ها می‌باشد.

چند نکته اساسی برای مراقبت و افزایش طول عمر کفش

1- هنگام پاک کردن کفش فشار زیادی وارد نکنید، مخصوصاً وقتی کفش جدید است!

2- کفش‌های خود را در پایان روز کاری خود عوض کنید. کفی کفش‌ها باید خشک شوند اجازه دهید کفی‌ها در هوای آزاد خشک شوند! نیازی به منبع گرما برای خشک شدن کفش وجود ندارد و فقط هوای آزاد کافی‌ست!
3- همیشه بندهای کفش را قبل از در آوردن کفش به تمامی شل کرده و از پاشنه کش کفش چه در خانه و چه در محل کار خود استفاده کنید، زیرا این کار قسمت پاشنه کفش را از آسیب و شکنندگی زود هنگام در امان نگه می‌دارد.
4- اجازه ندهید کفش‌ها در نزدیکی منابع گرما یا در معرض تابش مستقیم آفتاب خشک شوند. به این ترتیب از شکننده شدن و ترک خوردن آن‌ها جلوگیری خواهید کرد!
5- کفش های خود را هر روز تمیز کنید! گرد و غبار و درزهایی را که در قسمت بالایی و زیرین وجود دارد پاک کنید. سنگهایی را که در شیارهای کف قرار گرفته اند و می توانند باعث سایش تدریجی شوند، بردارید.
چگونه از کفش ایمنی مراقبت کنیم؟

نحوه پاک کردن کفش 

1- کفش‌هایی با رویه‌ی چرمی را می‌توان فقط با یک پارچه مرطوب و کفش های جیر را با یک برس نرم تمیز کرد. فراموش نکنید که کفش های خود را همیشه خشک نگه دارید!

2- با استفاده از اسفنج آغشته به آب گرم لکه‌هایی را که پاک کردن آنها آسان‌تر است پاک کنید و برای از بین بردن لکه‌هایی که به سختی پاک می‌شوند، می‌توانید یک پارچه نرم را به کمی سرکه سفید آغشته کرده و از آن برای پاک‌سازی استفاده کنید.

3- برای پاک کردن چرم می‌توانید از یک پنبه آغشته به آب و شیرپاک‌کن بهره ببرید و سطح آن ‌را با حرکات آهسته از هرگونه آلودگی پاک کنید.

4- برای تمیز کردن کفش‌های جیر از پارچه مرطوب استفاده نکنید! فقط از برس هایی با موهای پلاستیکی استفاده کنید که تراکم خوبی داشته باشند. در مورد لکه‌هایی که به سختی پاک می‌شوند، می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص جیر استفاده کنید. اگر موفق به پاک شدن لکه با موارد ذکر شده نشدید، یک پارچه اسفنجی را به مقداری سرکه آغشته کنید  و به آرامی لکه را با آن پاک کنید.

5- اگر شغل شما به گونه‌ایست که با لکه‌های روغن سر و کار دارید، توصیه می‌شود از پنبه آغشته به شیرپاک‌کن استفاده کنید.

6- هرگز برای پاک کردن آلودگی‌ها یا لکه‌ها از مواد تمیز‌کننده قوی استفاده نکنید!

7- اگر از کفش‌ کار در محیط‌های سخت و مرطوب استفاده می‌کنید، باید از کرم چرم استفاده کنید. به این ترتیب کفش‌ها برای مدت طولانی انعطاف‌پذیر و ضد آب می‌مانند. به خصوص در ماه‌های زمستان که کفش‌ها در معرض برف و گل قرار می‌گیرند، سعی کنید آن‌ها را به طور منظم به کرم چرم آغشته کنید.

اشتراک گذاری