علایم تخصصی کفش های ایمنی

علایم تخصصی کفش های ایمنی

افراد هنگام خرید کفش ایمنی باید به نکاتی توجه کنند که شاید در مورد آن اطلاعات کاملی ندارند. یکی از این نکات معنی و مفهوم علائم روی کفش است. انتخاب کفش مناسب بر اساس کار و محیطی که در آن فعالیت صورت می­گیرد امری ضروری است. دانستن معنی علائم روی کفش می­تواند در انتخاب کفش با توجه به نوع فعالیت به خریداران کمک کند. از طرف دیگر در گام اول افراد باید از همه ویژگی­های مربوط به شغل خود مطلع باشند تا بتوانند کفش مناسب با شرایط محیط کار خود را تهیه کنند.

معمولا کفش های ایمنی را براساس استانداردهای اروپایی تست می کنند. که سازمان استاندارد ایران نیز طبق این استانداردها به کفش های ایمنی ایرانی نشان استاندارد می دهد.کفش های طراحی شده قبل از سال 2004 و همچنان تولید شده تا سال 2004 مطابق با استاندارد  EN ISO 20345:2004 می باشد، ولی بعد از ویرایش در سال 2011 مطابق استاندارد EN 20345 : 2011 می باشد.

علائمی که در استانداردها استفاده می شوند :

علامت SB

پایه استاندارد کفش ایمنی با علامت SB نشان داده می شود که مخفف Safety Basic است. این علامت نشان دهنده آن است که کفش ایمنی باید دارای یک سرپنجه فلزی باشد و توانایی مقاومت در برابر ضربه با قدرت۲۰۰ ژول را داشته باشد.

علامت S1

این علامت نشان می دهد که کفش دارای خصوصیات SB است و علاوه بر آن خاصیت  آنتی استاتیک و جذب انرژی در ناحیه پاشنه پا را دارد. همچنین این علامت مقاوم بودن به نفت کوره و مازوت و مواد روغنی را نیز نشان می دهد.

علامت S2

این علامت نیز تکمیل کننده علامت  S1 است و علاوه بر خواص آن، رویه کفش در برابر آب نیز مقاوم است.

علامت S3

این علامت نشان دهنده وجود خواص S2 در کفش است و با داشتن این علامت متوجه می شویم که کفش نسبت به نفوذ اجسام تیز و برنده به کف پا مانند براده و…. نیز مقاوم است.

علامت S4

این علامت نشان می دهد که پنجه کفش نسبت به ضربه با قدرت ۲۰۰ ژول مقاوم است . کاملا ضد آب است. همچنین کفشی که دارای این علامت است دارای خصوصیات آنتی استاتیک است. این نوع از کفش ها در ناحیه پاشنه کفش انرژی جذب می کنند و نسبت به نفت کوره، مازوت و مواد روغنی نیز مقاوم هستند.

علامت S5

کفشی که دارای این علامت باشد خصوصیات نوع S4 را دارد و نسبت به نفوذ اجسام تیز و برنده به کف پا نیز مقاوم است.

علایم کفش ایمنی در برابر لغزش :

  • علامت SRA : این علامت لغزش کفش را بر روی یک کاشی سرامیکی مرطوب با محلول صابون رقیق شده مانند سولورید سولفات سدیم تست می کند.
  • علامت SRB : این علامت برای تست لغزش زیره کفش  بر روی فولاد با گلیسرول استفاده می شود.
  • علامت SRC : اگر کفشی دارای هر دو خصوصیت کفش های با استاندارد SRA و SRB باشد با این استاندارد نام گذاری می شود.
اشتراک گذاری